Tvorba

Môžem tvoriť, tvoriť čo chcem, ako často som o tom snívala a teraz sa to skutočne udialo. Predo mnou leží obrovský priestor na experiment.

Gregorec K

Úžitkové umenie má vznešené poslanie, zušľachťovať ľudí a spoločnosť. Textil samotný je dôležitou súčasťou interiéru. Zvládnutie materiálu, techniky výroby je mnoho krát ten najdôležitejší proces pri výrobe samotného diela.

Gobelín – Tapiséria – objekt členiaci priestor, ktorým sa snažím odhaliť hranice a limity.

Práve to, že gobelín ideálne kombinuje praktickú funkciu (tepelná izolácia, akustické zabezpečenie priestoru, členenie rozmernej steny a priestoru) spolu s výtvarnými kvalitami mu v rámci odboru textilnej tvorby zabezpečilo významné postavenie.

Každý gobelín je unikát.

Gobelín – nástenný záves, deka, koberec z textilných vazieb najrozmanitejších kombinácií a textilných technológií dáva možnosť tvorbe s neobmedzeným variáciami a nápadmi, ktoré sú bez sériovej výroby funkčné a jedinečné.

Pletenie gobelínov mi ponúka experimentovanie, spontánnosť, prenos svojich zážitkov, predstavu o svete, svojich náladách prostredníctvom farebných priadzí, ich rytmusom, proporciami jednotlivých objektov. Gobelín je ľahko premiestniteľný, nie je spojený výlučne s jedným konkrétnym priestorom, chápaný ako objekt členiaci priestor, ale aj ako monumentálny paraván, ako integrovaná súčasť architektúry.

Gobelín 21. storočia sa stáva priestorom na aplikáciu nových technologických experimentov.

Vo svojich prácach sa zameriavam na rôzne stupne štylizácie. Gobelíny pletiem technikou žakáru v rôznych veľkostiach a farebnostiach. Pri výrobe požívam priadze, ktoré si svojimi vlastnosťami zachovávajú stálo farebnosť, vysokú odolnosť, veľmi malú krčivosť. Niektoré z gobelínov sú ručne vykladané kamienkami, hot-fixami, Swarovského kryštálikmi. Všetky moje práce sú signované mojím logom, vpletené na rôznych miestach, ktoré na fotografiách nie sú viditeľné. Pri zakúpení daného výrobku dostáva majiteľ certifikát originality a jedinečnosti o limitovanej sérii označenej 1/1 (autor nesmie dielo opakovať a Vy ste jeho jediným vlastníkom) informáciu o gramáži, dátumom výroby a malú reprodukciu samotného gobelínu s vyznačením miesta kde sa logo GK nachádza.

🙂 na želanie mnohých  mojich blízkych som sa opäť vrátila do čias študentských a oprášila remeslo tvorby a navrhovania šiat……………..moj Anjel ….on vie….ma poháňa vpred……………Ďakujem všetkým, ktorí  mi tak veľmi pomáhaju 🙂